вівторок, 7 червня 2011 р.

В Бердичеві зростає рівень деяких видів захворювань

Нещодавно мені потрапила до рук бердичівська газета радянських часів, в одній зі статей якої цитувалася доповідь заступника голови міськвиконкому. Звичайно з тих часів інформаційна наповненість фактажем у доповідях чиновників різко впала і за екологію та медицину стали говорити менше. Так ось, між іншим, у данному виступі держслужбовця наводилася статистична інформація щодо медико-демографічних показників здоров’я населення міста Бердичева. Отож, взявши за відправну точку показники дев’яностих ми вирішили дізнатися ситуацію в наш час. Поблукавши кабінетами Бердичівської центральної міської лікарні було знайдено потрібний нам інформаційно-аналітичний відділ, де його завідуюча Ольга Романівна Добровольська люб’язно нам надала необхідні цифри. Підбивши, сумну статистику за три десятиліття робимо висновок - в Бердичеві зростає поширеність бронхіальної астми, жовчокам’яної хвороби та холециститів (див. таблицю та графік). Так як розрахунки проводяться на 100 тисяч населення, то відповідно зменшення кількості жителів міста Бердичева не впливає на зростання даної цифри.
Провівши невеличке експрес-опитування перехожих містян ми підтвердили здогад, що більшість бердичівлян практично нічого не знає про дані захворювання. Отож, окремо зупинимось на факторах ризику, що можуть сприяти виникненню і розвитку бронхіальної астми. Науковці у результаті клініко-генеалогічного аналізу виявили, що при наявності астми у одного з батьків, вірогідність астми у дитини становить 20-30%, а якщо хворі обоє батьків, ця ймовірність сягає 75%. Окрім спадковості астми в групі ризику перебувають люди, які працюють у «шкідливих умовах». Після статистичного аналізу демографічних, епідеміологічних і клінічних даних було зроблено висновок, що від 3 до 6% нових випадків, захворювання провокуються впливом несприятливих екологічних факторів (таких як вихлопні гази, дим, підвищена вологість, шкідливі випари, домашній пил і кліщі). Окремо варто звернути увагу на миючі засоби. 10-річне дослідження в країнах Євросоюзу показало, що миючі засоби для підлоги і різноманітні аерозолі містять речовини, що провокують астму у дорослих. Через застосування подібних досягнень цивілізації пов'язують близько 18% нових випадків.
Найвідоміший лікар країни - доктор Комаровський на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет надає певні елементарні поради для тих, хто набув цю небезпечну недугу, так і профілактичні заходи. Тим хто не хоче йти на прийом до пульманолога (лікар, який лікує пацієнтів з хворобами органів дихання) варто уникати впливу подразників дихальних шляхів - диму (сигарет, деревини, вугілля), фарб, аерозолів (у тому числі лаків для волосся та дезодорантів) та інших речовин, що забруднюють повітря. Хворим на алергію слід обмежити контакт з природними алергенами, видалити домашніх тварин із спальні (а ще краще - з дому), а також користуватися кондиціонером, щоб зменшити вміст алергічного пилку в кімнатах хворого. Окремо варто зупинися на методах боротьби з пилом і мікрокліщами, для цього слід:
- Помістити матрац і подушки в повітронепроникні пластикові чохли.
- Щотижня прати білизну в гарячій (55°C) воді.
- Видалити речі, в яких може накопичуватися пил - м'які іграшки, килими, м'які меблі, драпірування.
- Знищити мікрокліщів шляхом обробки килимових покриттів і м'яких меблів розчином таніну або суспензією бензилбензоату.
- Не рідше разу на тиждень прибирати в кімнаті пил вологою ганчіркою.
Також зверніть увагу на можливі алергени, що можуть викликати дискомфортні відчуття організму.
1. Побутові алергени - домашній пил, книжковий пил, пір’я з подушки тощо. Найбільш активним компонентом алергену домашнього пилу є дерматофагоїдний кліщ.
2. Алергени рослинного і тваринного походження - пилок дерев і трав, сіно, шерсть, лупа тварин, залишки комах і членистоногих, особливо дафній (водяний рачок, який використовують у висушеному вигляді для годування рибок в акваріумах).
3. Харчові алергени - полуниці, курячі, гусячі яйця, шоколад, краби, раки, риба, злаки тощо.
4. Медикаментозні алергени - більшість антибіотиків, вітаміни тощо.
5. Алергени хімічного походження - синтетичні клеї, порошки тощо.
Звичайно даний перелік не означає, що всі ці речі викликатимуть у вас алергію – усе індивідуально.
Не забувайте, береженого й Бог береже. Будьте здорові!

Олексій Побережний

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.