29 вересня заступник Прем’єр-міністра Великої Британії Нік Клег виголосив промову під час саміту Східного партнерства у Варшаві. Зараз, коли Україна розчарована Президентом, опозицією, політиками, станом власної кишені варто пам'ятати що:
а) хочемо ми цього чи ні, треба знаходити вихід з цієї ситуації
б) час нашого життя минає, а ми тупцяємо на одному місті
в) світ продовжує жити і спостерігати за нашими успіхами та невдачами
Отож, що казав високий Британський чиновник?
"Там, де держави зробили рішучі кроки і зуміли зберегти темп, ми тепер бачимо демократії, що зміцнюються, стабільність і вищі темпи зростання. Справжні реформи працюють. А ось половинчасті кроки та символічні жести створюють найгірший з усіх устрій – автократію, клановий капіталізм. Тут влада не може бути підзвітною, бо немає відповідних демократичних механізмів контролю. Немає прозорості, тож неможливо покласти край корупції. Немає підзвітності, тож неможливо стримувати корпоративні інтереси. Немає верховенства права, тож і немає іноземних інвестицій. За таких умов, неможливо створити середовище для розвитку чесного бізнесу".
Це слова, які по суті, виражають усі найжахливіші хвороби нашого суспільства. Помітьте, не країни, а в першу чергу суспільства. Головні критерії: прозорість, підзвітність і верховенство права.Дивні слова, важливість яких незрозуміла переважній більшості (а саме вона потрібна стабільних змін у демократичній країні) наших співгромадян, містять у собі рецепт. А знаєте, які ліки в ньому прописали здорові європейські суспільства для нас? "Закон про доступ до публічної інформації". Невже ви думаєте, що в нашій країні не має грошей? Вони є! Але у тих, хто дерибанить бюджет, хто сидить на "долларі", "проценті" чи "вдолі". А з цим законом, ви можете приперти до стінки і вимагати цікавої інформації від будь-якого чиновника. Від того, як часто ви користуватиметесь цим механізмом демократії залежить і прозорість, і підзвітність. А таким чином можна ефективно боротися проти корупції і корпоративних інтересів.
Послухаємо далі єврочиновника: "Ми хочемо, аби наші партнери не зупинялись на досягнутому. Як, наприклад, Україна. У цій країні живе на 8 мільйонів більше людей, ніж у Польщі, але її економіка складає лише третину від польської. Енергетика, сільське господарство, доступ до головних ринків, конкурентоспроможні людські ресурси… Україна має все, аби стати європейським гігантом , але тільки у тому разі, якщо побудує динамічну ринкову економіку, поєднану з активною демократією".
Розшифрую: активна демократія - це у тому числі контроль з боку людей свого депутата, свого мера, свого директора ЖЕКа. Про інструмент, як це робити йшлося вище.
А тепер про те, до чого варто йти, бо це і соціальні, і економічні, і політичні стандарти - про Європу."Тому не може бути жодного відступу назад. Щоб привабити заможних, іноземні інвестори мають бути впевнені, що українське законодавство та суди зможуть достойно захистити їх. Щоб завершити переговори з ЄС, – переговори, які могли б принести революційні зміни в українську економіку, – ми повинні побачити чесні вибори, вільну пресу і гарантії того, що опонентів уряду не переслідують за їхні погляди. Інакше парламентам країн-членів ЄС буде дуже важко ратифікувати цю угоду, яка зараз надзвичайно близька до підписання", сказав заступник Прем’єр-міністра Великої Британії Нік Клег.
Чи готова влада до чесних виборів, вільної преси і гарантій вирішувати насправді саме тобі, мій любий читачу.
П.С. Якщо ти бажаєш розвивати власне місто і країну - звертайся на мою електронну пошту alexeyntsa@gmail.com
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.